Optagelse

Hvert år i oktober er det muligt for interesserede professionelle kunsthåndværkere at søge optagelse i Arts and Crafts Association Bornholm. Kunsthåndværkere kan kontakte ACAB’s sekretariat på info@acab.dk og få tilsendt information omkring optagelsen. Ansøgningsfristen for 2021 er tirsdag den 26. oktober 2021 kl. 12.00.

Info om ansøgningsprocedure 2021 kan downloades her. Heri står bl.a. ACAB’s definitioner af bornholmsk kunsthåndværk og kvalitet.
Ansøgningsskema kan downloades her.
CV skabelon til ansøgningen kan downloades her.
ACAB's Vedtægter og Forretningsorden kan læses her. 

Informationsmøde

ACAB holder informationsmøde om ansøgningsproceduren for alle interesserede ansøgere onsdag den 14. september kl. 16.30-17.30 i caféen på Grønbechs Gård i Hasle.  

ACAB er en censureret forening, hvor hver enkelt kunsthåndværker bliver godkendt af et eksternt bedømmelsesudvalg inden optagelse. Denne procedure er med til at sikre den høje standard, der sammen med den store mangfoldighed, er kendetegnende for ACAB.

Bedømmelsesudvalget består af Tine Nygaard, kunstfaglige leder på Bornholms Kunstmuseum, Susanne Jøker Johnsen, udstillingsleder KADK og Ole Jensen, designer.

Fordel at være medlem i ACAB
Fordelene ved at være medlem i ACAB er, at medlemmerne bliver promoveret på foreningens website, i foreningens årlige katalog, der bliver bredt distribueret på Bornholm samt gennem foreningens andre aktiviteter som markeder og butiksfællesskaber. Medlemmerne har også mulighed for at være med på fælles udstillinger på Grønbechs Gård, og hvor foreningens udstillingsudvalg ellers arrangerer udstillinger. ACAB udgør en ramme for faglig sparring, og foreningens aktiviteter er baseret på højt, fagligt engagement og samarbejde.

Nye medlemmer tilbydes en særudstilling på Grønbechs Gård, hvor det er muligt at vise flere værker, end der er plads til på den fælles ACAB udstilling. 

National og international anerkendelse
Det er et kvalitetsstempel at være med i ACAB. ACAB er kendt både nationalt og internationalt som en unik og succesfuld sammenslutning, der bliver refereret til omkring samarbejde og resultater. ACAB er medlem af den anerkendte, verdensomspændte kunsthåndværker-organisation World Craft Council (WCC). Bornholm blev i 2017 som det første sted i Europa, hædret med titlen World Craft Region af WCC.

ACAB består pt. af 70 udøvende, professionelle kunsthåndværkere med fast bopæl på Bornholm og drives af en bestyrelse, forskellige arbejdsgrupper og et sekretariat.

For yderligere information, kontakt:

Sekretariat
Arts & Crafts Association Bornholm / ACAB
www.acab.dk

Dorthe Møller Paulsen
Aarsdalevej 32
3740 Svaneke
Tlf.nr: 2075 1712
E-mail: craftsbornholm@gmail.com